Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Uścimowie

Fundusz Alimentacyjny

Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

Rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania do świadczeń z funduszu alimentacyjnego

WZÓR WNIOSKU FA

Fundusz alimentacyjny

Podstawa prawna: ustawa z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2021r. poz. 877 tekst jednolity).
Osobą uprawnioną do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (w skrócie: świadczenie z FA) jest dziecko, które ma zasądzone od rodzica alimenty (mogą to być również alimenty na podstawie ugody zawartej przed sądem), jeżeli egzekucja alimentów jest bezskuteczna. Świadczenia z FA przysługują na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Na dziecko starsze świadczenia przysługują do ukończenia 25 lat pod warunkiem, że uczy się w ono szkole lub szkole wyższej.

Na dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, którego rodzic nie płaci zasądzonych alimentów, świadczenia przysługują bez względu na wiek dziecka. Egzekucja jest bezskuteczna, jeżeli w okresie dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku o świadczenie z FA komornik nie wyegzekwował pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Bezskuteczność egzekucji potwierdza komornik sądowy odpowiednim zaświadczeniem. Można je od komornika uzyskać samemu lub wystąpić o ich uzyskanie przez Ośrodek Pomocy Społecznej, który realizuje FA. W przypadku, gdy egzekucja alimentów nie jest prowadzona w Polsce, gdyż dłużnik mieszka za granicą, w celu potwierdzenia bezskuteczności egzekucji, do wniosku o przyznanie świadczenia z FA wnioskodawca musi dołączyć odpowiednie zaświadczenie z sądu okręgowego (lub innego właściwego sądu) lub zagranicznej instytucji egzekucyjnej, potwierdzające bezskuteczność egzekucji zasądzonych alimentów lub niemożność prowadzenia egzekucji.

Aby nabyć prawo do świadczenia z FA dziecko, które ma zasądzone alimenty nie musi być wychowywane przez rodzica samotnie. Prawo do świadczenia z FA przysługuje też na dzieci wychowywane przez rodzica, który zawarł kolejny związek małżeński, żyje w nieformalnym związku lub mąż/żona nie płaci zasądzonych alimentów. W takich przypadkach rodzic zobowiązany do alimentacji nie jest wliczany do składu rodziny, więc jego dochód nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu czy rodzina ma prawo do świadczenia z FA.

składa się od 1 sierpnia a przyznane od 1 października
WYMAGANE DOKUMENTY:
- wyrok zasądzonych alimentów z pieczątką że wyrok jest prawomocny (ksero)
- zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji- od komornika (oryginał)
- zaświadczenie ile wyegzekwował alimentów za poprzedni rok- od komornika(oryginał)
- zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego za poprzedni rok- (ha przeliczeniowe) - w gminie lub nakaz płatniczy
- jeżeli składa pierwszy raz- kopia dowodu osobistego (osoby ubiegającej się)
- zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości pobieranego stypendium za poprzedni rok (kalendarzowy).- ze szkoły- oryginał

ZAŁĄCZNIKI:

								

Wniosek FA

Utworzono dnia 13.06.2018, 11:31

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny